Mega Paczka MOCY

Człowiek jest najmądrzejszą i najgłupszą istotą na ziemi

Posiada dosłownie wszystko, co jest potrzebne, by osiągnąć to, co zechce. Ma to zawsze w swoim umyśle. Mimo tego często potrafi znaleźć okoliczności i przeszkody, by usprawiedliwić swoje niemożliwości.

Po prostu żyj tak, jakby porażka była niemożliwa, a sukces pewny, bo jest tyle możliwości, by być szczęśliwym, że trzeba naprawdę się postarać, by tego nie osiągnąć.

Kiedy piszę dla Ciebie artykuł – nie tylko ten – często zastanawiam się Kim jesteś, jakie doświadczenia masz za sobą, co cudownego dało Ci już życie. I choć nie wiem tego, jestem pewna jednego – jesteś bardzo wyjątkową osobą.

Człowiek jest niesamowitą istotą. Natura obdarzyła nas emocjami – dzięki nim możemy czuć radość, smutek, pasję, spełnienie, spokój… Obdarzyła nas rozumnym umysłem, dzięki któremu tworzymy to, co nie śniło się nawet filozofom. Dodatkowo posiadamy ciało – „opakowanie”, które ma niezwykłe możliwości manualne, ruchowe.  Można by powiedzieć, że to taka megapaczka dana nam od natury. Lecz czy potrafimy wykorzystać wszystko, co znajduje się w jej asortymencie? Może są jakieś narzędzia, elementy, które leżą w niej zakurzone, nieużywane, a może są takie, o których istnieniu nie wiesz? Dziś wspólnie zajrzymy do Twojej paczki i może uda Ci się odnaleźć w sobie pochowane skarby lub na nowo spojrzysz w siebie i odkryjesz jeszcze lepszą wersję swojego „JA”. Bo czy wiesz już jakie są Twoje mocne strony? A jeśli nawet wiesz, to zawsze możesz odkryć coś jeszcze.

Spójrzmy więc teraz wspólnie do Twojej megapaczki. Usiądź wygodnie, przygotuj kartkę papieru i długopis i narysuj swoją paczkę. Niech będzie dokładnie taka, jak ją czujesz i jak ją sobie wyobrażasz. Zadbaj, by była ogromna i by w jej środku było miejsce na napisanie wielu słów. Ja poczekam…

No to zaczynamy. Czy wiesz, co jest tajemnicą skuteczności Twojej megapaczki siły? To jest bardzo proste. Chodzi o to, byś wiedział dokładnie, co ona zawiera i dokładał do niej od czasu do czasu nowe elementy.

Twoja paczka w środku zawiera wszystko, co potocznie nazywane jest mocnymi stronami, to, co sprawia, że czujesz się superczłowiekiem, posiadającym nieskończoną moc tworzenia, działania i osiągania sukcesów.

Mądrość, wiedza, doświadczenie.

Bez względu na to, Kim jesteś i w jakim jesteś wieku, masz już za sobą spory zasób doświadczeń – czasem wesołych, a czasem trudnych. Dzięki nim jesteś Tu i Teraz, masz takie a nie inne spojrzenie na świat. Spójrz jak dużo masz doświadczeń i jak wiele nauczyłeś się przez lata swojego niesamowitego życia. A teraz wpisz do swojej paczki wszystkie pozytywy, umiejętności, jakie zdobyłeś i jakie odkryłeś dzięki tym różnym sytuacjom. Napisz o schematach, jakie przełamałeś dzięki temu, że to właśnie Ciebie to spotkało. Spójrz z boku na siebie i zobacz, jak wiele jest cudownych cech w Tobie. A wszystko dzięki temu, że nie było Ci czasem lekko i borykałeś się z trudnościami.

Twoja moc.

Kolejny krok. Czy znasz swoje silne strony? A może nigdy nie zastanawiałeś się, co jest w Tobie wyjątkowego? Świadomość tego, co Cię wyróżnia z tłumu pozwoli Ci wykorzystać swoje cechy i umiejętności, by wzmocnić siłę działania, siłę radości drzemiącą w Tobie oraz pozytywne nastawienie.  Zajrzyj w głąb swojego umysłu. Pomyśl sobie, że jesteś poszukiwaczem diamentów – diamentów swojej własnej osobowości. Zobacz, które z nich [umiejętności, cechy, zainteresowania…] świecą najjaśniej. Może to to, że zawsze realizujesz swoje cele, a może to, że umiesz śmiać się z siebie lub potrafisz zamieniać problemy w wyzwania. Może diamentem będzie sam fakt, że jesteś osobą wytrwałą lub to, że posiadasz zdolności plastyczne. Cokolwiek to będzie, znajdź diamenty swojej osobowości i opisz je na papierze w swojej wyrysowanej megapaczce. I szukaj, dokładnie okrywając nowe kopalnie diamentów w swoim umyśle, nawet te, o których może już zapomniałeś.

Siła odwagi i motywacji.

Czy wiesz, że jesteś odważnym człowiekiem? A wiesz, że masz zawsze przy sobie motywację do tego, co chcesz osiągnąć? Może teraz z niedowierzaniem czytasz moje słowa, jednak odwaga i motywacja jest w Tobie. Jesteś odważny, bo każdego dnia mierzysz się z rzeczywistością. Bywa ona różna, czasem słońce muśnie po twarzy, czasem grad sypnie po oczach, a Ty wytrwale idziesz i realizujesz swoje cele. I masz w sobie odwagę tak wielką, że nawet sobie z niej nie zdajesz sprawy. Ona jednak jest. Podobnie jest z motywacją. Masz ją w sobie. Każdy człowiek ma w sobie nieograniczone pokłady motywacji, a to czy z nich korzysta to już inna sprawa.  Opisz w swojej megapaczce, w jakich sytuacjach Twoja odwaga była z Tobą? Kiedy umiałeś obudzić w sobie motywację, która pomogła Ci ruszyć bez wahania.

Otwartość na…

Czy wiesz, że człowiek jest jak sejf w banku? Trzeba znać do niego kod i wiedzieć jak go otworzyć. Wtedy można zajrzeć do środka i zobaczyć nieograniczone bogactwo. Tak jest nie tylko z ludźmi, których poznajemy. Podobnie jest z Tobą czy ze mną. Żeby odkryć w sobie to, co najpiękniejsze, trzeba siebie zrozumieć. Zrozumienie jest bardzo uniwersalnym kodem. Pozwala poznać emocje, zachowania i dostrzec to, co jest w nich najpiękniejsze. Zapisz więc w swojej megapaczce w paru słowach KIM JESTEŚ? Określ to w jednym zdaniu – bardzo pozytywnym i wartościowym w taki sposób, by było ono adekwatne do tego, jakim jesteś człowiekiem!

Potrafię…

Przez całe życie czegoś się uczysz. Nauczyłeś się mówić i rozumieć rzeczywistość. Jako dziecko nauczyłeś się uzyskiwać od rodziców upragnione cukierki, a jako dorosły to, co pragniesz osiągać. I uczyć się będziesz przez cale życie. I to jest piękne, bo dzięki temu będziesz dorzucać do swojej megapaczki siły nowe elementy. Zastanów się proszę, co potrafisz? Czego się nauczałeś? Co robisz już z taką łatwością, że jest to dla Ciebie tak proste, jak oddychanie? Już wiesz? To teraz ubierz to w słowa i zapisz na kartce w swojej wyrysowanej paczce siły.

Popatrz teraz uważnie na swoją kartkę. Zobacz, co tam zapisałeś i zastanów się, czy nie masz ochoty dopisać czegoś jeszcze. Masz czas. To jest chwila tylko dla Ciebie i dla Twojej wyjątkowości…

Zapełniłeś swoją paczkę. Jest w niej wszystko, co jest w Tobie, jest tam także miejsce na wiele, wiele więcej, a szczególnie na te aspekty Twojej osoby, których jeszcze nie dojrzałeś. Jest również miejsce na nowe umiejętności, zdolności i cechy, które nabędziesz pod wpływem poznawania siebie. Spójrz na to, co już zapisałeś. Zobacz, ile masz mocnych stron, pozytywnych cech i doświadczeń. Czy wykorzystujesz je w pełni? Czy dajesz sobie szansę na to, by Twoje silne strony pomogły Ci w realizacji marzeń?

Zachowaj tą kartkę i dopisuj do niej to, co będziesz odkrywał w sobie. Niech te zapisane słowa przypominają o tym, co sprawia, że jesteś wyjątkowy! Bo Ty już teraz jesteś superczłowiekiem, jesteś nim od dawna. Tylko być może jesteś jak ten superman lub superwoman, skrywasz się pod przebraniem, by tylko czasem dać upust swoim nadprzyrodzonym mocom. Masz w sobie siłę, wyjątkowość oraz najpiękniejsze i najskuteczniejsze narzędzie tego świata – umysł. A więc pozostaw swoją megapaczkę otwartą, korzystaj z jej wszystkich zasobów i dorzucaj od czasu do czasu coś specjalnego…

I na koniec krótki film o ludziach, którzy już od dawna czerpią garściami ze swojej megapaczki i mimo tego, że tak naprawdę są tacy jak Ty czy ja, są superludźmi:

Baw się dobrze ze swoimi diamentami…

Pozdrawiam,

Joanna