Kolory Twojego życia.

Życie jest w kolorze, który ma Twoja wyobraźnia

Witam Cię serdecznie,

Jesień za oknem. Dni są coraz częściej otulane kolorem liści, a ludzie pod wpływem zmian w przyrodzie przyodziewają coraz częściej uśmiech na twarzy. Zmieniają oni także swój wizerunek na nieco bardziej jesienny. Dlaczego o tym piszę? Nie wiem czy wiesz czy nie, ale komunikujesz się z otoczeniem nie tylko poprzez słowa i gesty, również poprzez ubiór. I nie chodzi tu tylko o styl, w jakim się ubierasz, choć to także ma znaczenie, chodzi o kolory, jakie nosisz na sobie.

I o tym właśnie będzie dziś nasza rozmowa. O kolorach i ich znaczeniu nie tylko w komunikacji.

Kolor, jaki nosisz na co dzień to Ty – Twoje emocje, uczucia. Twoją osobę można scharakteryzować po kolorach, jakie przeważą w Twojej garderobie .

Moja znajoma, początkująca Pani menadżer, tuż po studiach szukała pracy. A jak to czasem po studiach bywa, miała duże pojęcie o teorii, a nieco mniejsze o praktyce. Ponieważ jednak miała dynamiczny charakter i głowę pełną pomysłów, z zapałem ruszyła na maraton rozmów kwalifikacyjnych do najbardziej renomowanych firm w swojej łódzkiej okolicy. Po 15-tej rozmowie zaczęło jej świtać, że coś jest nie tak, bo rozmowy szły świetnie, a mimo to pracy nie miała. Zaczęła więc szukać przyczyny. Okazało się, że wpojona jej nieco dziwna studencka wiedza kazała się ubierać na czarno na owe rozmowy i zachowywać się godnie, tak jak przystało na ten kolor, czyli dystyngowanie, opanowanie i z klasą.

O ile do tej ostatniej cechy można by doczepić zawód menadżera, to do pozostałych… no cóż. Zresztą, jak sama mi opowiadała, zdobywszy doświadczenie, zrozumiała o co chodzi.
Bo czy, drogi Czytelniku, osoba ubrana od stóp po głowę na czarno wzbudziłaby u Ciebie wrażenie osoby dynamicznej i pełnej kreatywnych pomysłów?

Moja znajoma dostała w końcu świetną pracę, idąc na rozmowę w filetowym pastelowym żakiecie.

Zastanów się proszę, ile razy zdarzyło się Tobie pomyśleć o kimś w stylu: „ale ponurak” tylko przez to, że był ubrany np. na czarno – szaro? A może zobaczyłeś osobę i od mety widziałeś, jaka jest dynamiczna, radosna, tylko przez to, że jej ubrana miały odpowiednio dobrane „kolory wiosny”.

Kolory są energetyczne, nie tylko mają wpływ na to, jakie mamy emocje w środku, lecz mają również duże znaczenie w budowaniu naszego nie tylko osobistego, ale i zawodowego sukcesu. To jest bardzo ciekawa synergia, bo z jednej strony kolor ubrania, jaki mamy na sobie, komunikuje innym, jaką jesteś osobą, jaki masz nastrój, a z drugiej strony ma wpływ na Twoje samopoczucie.

Bo drogi Czytelniku, czy zauważałeś jak się czujesz w ubraniach czarnych/szarych, a jak w żywych kolorach? Oczywiście kolory naszych ubrań zależą od naszej osobowości, od sytuacji, do jakiej się chcemy przygotować i od wielu innych czynników. Optymista nie będzie się ubierał na czarno na co dzień, a pesymista nie założy różowej koszuli. Jeśli będziesz miał zły humor, będziesz skłaniał się bardziej do stonowanych kolorów, aniżeli do barw tęczy.

Są oczywiście sytuacje w naszym życiu, gdzie celowo dobieramy odpowiedni kolor. I nie są to tylko takie sytuacje jak śluby, pogrzeby czy spotkania z zarządem w firmie. Osoby znające komunikację kolorów wiedzą, jaki z nich dopasować do danej sytuacji.  Poza tym również poprzez założenie w pochmurny dzień czegoś o ciepłych słonecznych barwach może nam podświadomie poprawić humor.

A tu specjalnie dla Ciebie, drogi Czytniku, mała ściągawka polskiego stylu, czyli:

Kolorystyczny słownik komunikacyjny:

Czerwony – kolor bardzo energetyczny, zwany czasem kolorem miłości. U niektórych ludzi wzbudza agresję, dla innych symbolizuje porywczość, dynamikę, impulsywność. Ponieważ kolor ten ściśle kojarzony jest z płomieniem i żywiołem ognia, ma dobroczynny wpływ na zwrócenie na siebie uwagi. Czerwonego koloru będą wystrzegać się osoby zestresowane oraz osoby mające niską samoocenę. Osoby, które wybierają ten kolor określają się jako: ambitne, ekspresyjne, odważne, lubiące konkurencję i rywalizację, wiedzące czego chcą.

Biały – kolor wolności, przestrzeni. Uspokaja, wycisza, łagodzi emocje. Kolor ludzi umiejących zarządzać swoim życiem, opanowanych, doskonale radzących sobie z trudnymi sytuacjami. Ludzie noszący biały kolor są ludźmi otwartymi o umiejętności planowania, z dużym zapałem do realizacji nowych pomysłów. Osoby te określają się jako: indywidualiści, osoby, których pomysł na życie jeszcze jest na etapie kształtowania, często są to osoby samotne, nieco egocentryczne.

Niebieski – kolor wiarygodności, zaufania. Często utożsamiany jest z nieśmiałością. Kolor niebieski może być również kolorem lojalności. Noszony w ubraniach może przywołać lekkość, spokój, refleksję, gdyż kojarzony jest z błękitem nieba i chwilami ciszy.

Zielony – kolor natury. Wyobraź sobie pole niekończącej się zieleni, soczystej i tętniącej życiem, oświetlonej porannymi promieniami słońca. Co czujesz? Podobne odczucia może wywołać zieleń na Twoich ubraniach. Jest to barwa spokoju, bezpieczeństwa, kolor bardzo neutralny, zwiększający optymizm, poprawiający motywację w działaniu. Kolor ten wskazany jest dla osób mających problemy z podejmowaniem decyzji

Żółty – kolor słońca, radości. Symbol mądrości, twórczego umysły, a także rozsądku. Kolor żartu. Jest również kolorem zazdrości, niezdecydowania i nadwrażliwości. Mnie osobiście kolor żółty kojarzy się z ciepłą plażą, relaksem. Barwa ta może również służyć do rozładowywania stresów i łagodzenia konfliktów.

Fiolet – kolor piękna, delikatności, wrażliwości. Symbolizuje również odwagę, odpowiedzialność, rozwiniętą intuicję. Ułatwia zrozumienie własnych potrzeb, świadomość własnej wartości. Barwa ta działa niczym ametyst, podnosząc działanie naszej intuicji i samoświadomości.

Różowy – pobudza organizm, wzbudza sympatię. Charakteryzuje ludzi lubiących ryzyko. Barwa potrzeby zauważenia, zainteresowania. Osoby wybierające tą barwę przypisują sobie skłonności do wzruszeń.

Czarny – kolor z jednej strony smutku, rozpaczy, a z drugiej inspiracji i stabilności. Barwa symbolizująca stałość decyzji, opanowanie, często kojarzona ze stanowiskami kierowniczymi. Ten kolor określa osobę jako: silną, trwającą przy swoich przekonaniach, zdyscyplinowaną, która może jednak wykazywać skłonności do depresji, chęć ochrony, wołanie o pomoc.

Pomarańczowy – pogodność myślenia, chęć do życia i działania. Wspomaga motywację do działania i poczucie własnej wartości. Osoba o skłonnościach do tej barwy jest: kompetentna, aktywna w działaniu i lubiąca planować, często niecierpliwa, ceniąca uporządkowanie i ład nie tylko w swoim otoczeniu.

Brąz – brak wiary w siebie, niepewność, zagrożenie. Kolor przeciętności. Sprzyja skrywaniu uczuć, przygnębieniu. Jest jednocześnie symbolem stabilności, bezpieczeństwa, braku zmian. Osoby skłaniające się ku temu kolorowi są: praktyczne, uporządkowanie, konsekwentne w dzianiu.

I to tyle jeśli chodzi o małą sugestię co do kolorów.

Uwaga!!!

Drogi Czytelniku, to co opisałam, to tylko podpowiedzi, co dany kolor może symbolizować, jeśli ten właśnie przeważa w Twojej codziennej garderobie. Jednak wszystko zależy od sytuacji i od kontekstu, w jakim w danej chwili się znajdujesz. Tak jak zauważyłeś, niektóre kolory mogą mieć zupełnie skrajne znaczenia, np. czarny.

Warto się bawić kolorami swojego stylu ubierania się. I nie chodzi tu o to, by chodzić niczym paw z wielokolorowymi piórami, a o to, by dać innym i sobie światła wskazujące na to, kim jesteś i jakie masz cechy charakteru, które inni w Tobie łatwiej dostrzegą. Ja uwielbiam bawić się kolorami. Robię to nie tylko po to, by kreować swój wizerunek. Często robię to po postu po to, by koloroterapią jeszcze bardziej poprawić sobie nastrój i by ludzie w moim otoczeniu poczuli się jeszcze lepiej.

I na koniec krótka bajka na podsumowanie.

Dawno, dawno temu, kiedy świat był czarno-biały, mieszkał na ziemi mały kotek, którego oczy mieniły się wszystkimi kolorami tęczy. Każdego ranka przychodziły do kotka zwierzęta, rośliny. Przeglądały się one w oczach kotka i wyobrażały sobie, że są piękne i kolorowe. Pewnego dnia kotek dowiedział się, że gdzieś na świecie jest wróżka, która w życiu każdego zwierzaka spełnia jedno życzenie, jedno na całe życie. Kotek wyruszył na poszukiwanie wróżki, a gdy wrócił, cały świat był kolorowy, a oczy kotka szare. Kot mógł dostrzec, jak cudownych barw nabrało jego futro i jak kolorowy stał się świat jego i jego przyjaciół.

Wnioski z tej opowieści pozostawiam Tobie, drogi Czytelniku. I życzę Ci jak najwięcej barw szczęścia i sukcesu w Twoim życiu.

Joanna