Carpe Diem

Tym razem będzie bez wstępu. Bo temat jakże życiowy i jakże niezwykle ważny… Ośmielę się powiedzieć, że najważniejszy chyba dla każdego człowieka na ziemi. Przecież każdy chce być szczęśliwy, mieć na twarzy każdego dnia promienny uśmiech i móc powiedzieć:

„Oj TAK, moje życie jest po prostu piękne.” 

Każdy człowiek na tym świecie jest istotą wyjątkową. Ową wyjątkowość ma już w sobie z chwilą narodzenia. Jego pojawienie się ma na celu wypełnienie jednego wyjątkowego planu. Tym planem jest bycie, istnienie i osiąganie szczęścia. Każdy etap życia człowieka, począwszy od dzieciństwa po starość, to etap poszukiwania. Można więc zapytać, jak odnaleźć to, czego szukamy? Jak być szczęśliwym zawsze i wszędzie? Przecież życie czasem wiedzie przez trudne ścieżki i nie zawsze daje powód do uśmiechu. Czy w ogóle można czuć zawsze radość i spełnienie?

Aby odpowiedzieć na te pytania, przytoczę kilka przykładów. Nie wiem czy wśród Twoich znajomych są osoby, które pracują na kilku etatach, dorabiając po to tylko, by finansowo zrealizować plany na np. cudowny dom lub fantastyczne wakacje dla siebie i swoich bliskich. W dążeniu do tych celów przemijają im dni i noce na pracy z dala od rodziny, dla której chcą to osiągnąć lub w zapomnieniu o przyjemnościach, jakie może dać im każdy dzień. I tak mijają im miesiące. I wiele z tych osób, dążąc do tych celów, osiąga je. W końcu budują upragniony dom, jadą na upragnione wakacje lub realizują swoje inne cele, lecz… No właśnie, bywa tak, że po wielu miesiącach czy latach pracy, nie umieją już cieszyć się tym, co osiągnęli. Bezpowrotnie tracą czas, który mogliby poświęcić swoim bliskim, a tym samym tracą czas swojego życia. A kiedy osiągają to, co miało dać im szczęście, okazuje się, że miało to zbyt wysoką cenę…

Są też ludzie, którzy nie mają określonych celów. Nie wiedzą, co sprawi, że poczują się szczęśliwi… Szukają wiec wszędzie, ciągle zmieniając siebie. Nie planują, bo nie umieją określić, jakie plany to spełnienie ich marzeń. Szukają szczęścia, a raczej określenia, czym ono dla nich będzie.

To tylko niektóre z bardzo ogólnych przykładów tego, jak ludzie poszukują szczęścia w życiu.

A jak je można odnaleźć? Hmmm, być może myślisz, że nie jest to prosta sprawa. Bo przecież jakby była taka prosta i oczywista, to każdy człowiek na ziemi byłby szczęśliwy, czyż nie?

A jednak czasem najprostsze rozwiązania są dla ludzi najtrudniejsze do zaakceptowania i do stosowania w praktyce. Bo bycie szczęśliwym to jedna z najłatwiejszych rzeczy w naszym życiu. Jak to możliwe? Za chwilę sam się przekonasz.

Mam przyjemność znać cudownych ludzi. Moi znajomi to osoby, których życie różnie doświadczyło. Czasem można by było powiedzieć, że przeżyli niejedną osobistą tragedię. A mimo to zawsze na ich twarzach widzę uśmiech i ten cudowny błysk radości i szczęścia w oku. Zastanawiałam się, jak to jest możliwe. Ja sama byłam do niedawna osobą poszukującą swojej formy szczęścia. Tak, właśnie „formy”, bo szczęście dla każdego oznacza coś innego. Dla jednego szczęściem jest móc żyć tak, jak chce, niezależnie od warunków. Dla innego człowieka to czas, jaki może poświęcić dla rodziny. A dla jeszcze innego szczęście to spełnienie w zawodzie, jaki wykonuje.

Szczęście wiele ma imion.

Wracając do moich znajomych. Podczas jednego z cudownych z nimi spotkań, usłyszałam słowa:

Szczęście – to bycie SZCZĘŚLIWYM TU i TERAZ, w tej właśnie chwili.

I to jest właśnie moim zdaniem najpełniejszy przepis na szczęście. Nie można być szczęśliwym w przeszłości, bo ona już minęła. Nie można być szczęśliwym w przyszłości, bo ona zawsze będzie jutro. A jeśli powiesz, że jutro będziesz szczęśliwy, to czy to jutro będzie właśnie dziś?

Ludzie często nie doceniają tego, co mają. Tego, co już osiągnęli. Tego, jakimi już mogą być szczęśliwymi, jeśli tylko zechcą. Moi znajomi zgłębili tajemnicę szczęścia, a ja ją dzięki nim poznałam. Dla nich każdy dzień to spełnienie marzeń, bo mogą wstać, uśmiechnąć się i iść naprzód. Bo doświadczają trudności, które ich uczą i doświadczają radości, która daje im więcej siły. Dzięki temu każdego dnia są jeszcze szczęśliwsi z tym, co mają już właśnie teraz i dzięki temu realizują swoje plany.

Przyjęłam do siebie „prawdę” o tym, że szczęście jest tu i teraz. To niesamowite uczucie, kiedy człowiek odkrywa, że od wielu lat jest szczęśliwy, choć nigdy tego nie dostrzegał. Warto spojrzeć na wszystkie aspekty swojego życia w perspektywie tego, że wszystko jest celowe i każdy dzień niesie ze sobą swoiste małe szczęścia. Hmmm, sam proszę zobacz, jakie to cudowne uczucie…

I powiem jeszcze coś. To niesamowite, kiedy człowiek jest szczęśliwy i chce się podzielić tym z kimś innym, a ludzie patrzą na to z niedowierzaniem. Bo jak to tak można? Przy tylu nieszczęściach, ciężkim życiu, w którym to zawsze jest pod górę… A jednak i w tym można być szczęśliwym.  Aaaaahaaaaaa, można, można! Wystarczy chcieć i dostrzegać piękno codzienności.

Moja znajoma opowiedziała mi, że kiedy ktoś ją pyta, jak jej się wiedzie, ona odpowiada, że wspaniale, że jest szczęśliwa. W większości przypadków natrafia wówczas na niedowierzanie lub na odpowiedź: „to co, dobrze zarabiasz?” Współczuję ludziom, którzy w takim zakresie mierzą szczęście. Bo pieniądze to wartość dodana i one nawet w dużych ilościach nie dadzą szczęścia. I oczywiście możesz mieć inne zdanie w tej sprawie. Ja jednak znam ludzi posiadających kilka ładnie zapełnionych kont bankowych, którzy mimo swojego bogactwa nie odnaleźli szczęścia, a ich życie polega na przetracaniu pieniędzy. I znam ludzi, którzy nie mają ogromnych finansów, a prowadzą bogate i wartościowe życie. A bogate właśnie w szczęście, radość i w to, że potrafią doceniać wyjątkowość i piękno każdego dnia swojego cennego życia.

A więc, drogi Czytelniku, jak być szczęśliwym? To proste – po prostu być. Bo Ty już możesz być szczęśliwy, wystarczy docenić to, co pięknego masz już teraz. Docenisz, ile wspaniałości już teraz dało Tobie życie. Nie uganiaj się za szczęściem, niech ono idzie ramię w ramię z Tobą w drodze do realizacji Twoich kolejnych marzeń…

Bądź szczęśliwym już teraz na przekór wszystkiemu i wszystkim. I tylko i włącznie dla siebie.

Bo jeśli Ty będziesz szczęśliwy, to osoby przebywające w Twoim otoczeniu, Twoi bliscy i znajomi odczują to i zapragną podobnego stanu. Życzę Ci więc szczęścia właśnie w tej chwili.

Joanna